Elastografia

ElastografiaElastografia

Elastografia USG jest metodą diagnostyczną pozwalającą na zwiększenie czułości badania ultrasonograficznego poprzez pomiar sztywności tkanek i podatności na odkształcenie pod wpływem fali ultradźwiękowej.

Metoda ta zyskała szczególne uznanie w diagnostyce chorób nowotworowych piersi, tkanek miękkich, oraz węzłów chłonnych. Wykorzystuje biologiczne właściwości tkanki nowotworowej i jej podatność na odkształcenie – zmiany o charakterze złośliwym ze względu na intensywny wzrost oraz naciekanie otoczenia cechują się niską podatnością na odkształcanie oraz dużą sztywnością, czego nie obserwujemy w przypadku zmian łagodnych. Zastosowanie elastografii w przypadku zmian o niejednoznacznym obrazie radiologicznym pozwala, poprzez ocenę sztywności guza i jego zakodowanie w kolorze, na ocenę charakteru zmiany.

W NZOZ Wanda Kabata Medycyna Rodzinna stosujemy elastografię od początku 2013 roku, kiedy to jako jedni z pierwszych na Pomorzu zaczęliśmy używać tej metody rutynowo do oceny guzów piersi, tarczycy oraz tkanek miękkich. 

Wykonujemy również badania USG metodą tradycyjną.

Lagodny guz piersiTypowy obraz łagodnego guza piersi

Rak piersiTypowy obraz raka piersi

Torbiel piersiTypowy obraz torbieli piersi

 

Zapraszamy do telefonicznej rejestracji na wizytę:

58 344 43 12
pn-pt 8.00-18.00